Google Ads Reklam

Google Alışveriş Reklamları Rehberi Tüm Detaylar

Google alışveriş reklamları rehberi ile sizlerleyiz. E ticaret sitemizin görünürlüğü, markamızın bilinirliği henüz oturmadı ise. Google Ads reklamlarını detaylı bir şekilde planlar böylelikle e ticaret sitemizde alışveriş yapılmasını sağlarız. İlk müşterilerimizle temasa geçerek marka bilinirliğini de artırırız. Alternatif olarak facebook, instagram reklamları da kullanılabilir aralarında ki önemli farklar yazımızda. Google alışveriş reklamları nedir? Nasıl açılır? Ürün nasıl eklenir gibi soruların detaylı cevapları yazımızda. Uzun bir yazı ancak sizlere çok yardımcı olacak. Hadi kolay gelsin.

Google Alışveriş Reklamları Nedir?

Google en popüler arama motoru ve günde milyonlarca aramayı kişileştirerek daha iyi sonuçlar sunmayı hedefleyen bir algoritmaya sahip. İşte burada kullanıcılar ile ürünlerimiz arasında kurulacak en uygun bağ bize satış getirir.

Google Alışveriş Reklamları Rehberi Arama Sonuçları ve Anahtar Kelime
Google Alışveriş Reklamları Rehberi Tüm Detaylar 11

Yukarıda vermiş olduğumuz örnekte akülü araba anahtar kelimesini arıyoruz. İncelediğimizde url, başlık ve açıklama kısımlarında akülü araba kelimesi geçen sonuçların ekranda yer aldığını görürüz. Google tarafından bize sunulan sonuçlar dönüşüm ve tıklama alabilecek sonuçlar olarak bize sunulur.

Google alışveriş reklamları ürün görsel, fiyat ve açıklamaları ile potansiyel müşterileri satın alma öncesi etkiler. ve bu şekilde satın alma yönlü karar vermelerini sağlar. Böylelikle henüz kararı netleşmeyen müşterileri kazanırız.

E ticaret sektörü içerisinde yer alan firmaların istedikleri tama olarak bu. Ürünlerini tanıtabilmek ve müşterilerinin satın alma davranışını olumlu etkilemek.

Google Alışveriş Reklamları Ne Fayda Sunar?

 1. Anahtar kelime üzerinden reklam vererek müşterinin direk arama yapması sonucu doğru ürüne ulaştırır.
 2. Google organik arama sonuçlarının üstünde yer alması ile direk müşteriye görünüm sağlar.
 3. En önemli özelliklerinden birisi rekabet ortamında direk sizin sitenize yönlendirme yapar. Böylelikle müşterinin farklı sitelerde gezinerek satın alma davranışının gecikmesini engeller.
 4. Ürünlerinizi ve sitenizi ziyaret eden müşteri beğendiği ürünleri satın alır ve satışlarınız artar.
 5. Kullanıcıları dükkanınıza giren bir müşteri olarak düşünerek onlara kupon, indirim, hediye ve promosyon sunun. Alışverişe yönlendirin hatta daha sonrasında tekrar sitenizi ziyaret etmesini sağlayın.
 6. Google reklamları ile konum bazlı reklam kullanılarak fiziksel dükkanımıza da müşteri çekebiliriz.
 7. Kaliteli ürün uygun fiyat sunma hedefleriniz mevcut ise arama sonuçlarında ilgili ürün için tercih edilen bir web site olacaksınız. Müşteriler tarafından tıklar ve sitenizde karşılaştırma yaparak satın alma davranışı gösterir.
İphone 13 google arama sonuçları sponsorlu reklam google alışveriş reklamları rehberi
Google Alışveriş Reklamları Rehberi Tüm Detaylar 12

Bir kampanya oluşturmak ve etkilerini görmek isterseniz devam edelim. Google alışveriş reklamları rehberinde anlattığımız yazımıza bakabilirsiniz. Yeterince bilgilendik sıra geldi pratiğe…Haydi başlayalım.

Google Alışveriş Reklamları Rehberi Kampanya Oluşturma

Hali hazırda bir e ticaret sitesi sahibi ve ürünleriniz aktif bir şekilde satışa açıksa. Google Merchant Center üzerinden ürünleri yükleyip alışveriş reklamları verebilir hatta yeniden pazarlama kurgusu planlayabiliriz.

Google Merchant Center mağaza ve ürünlerinizi müşterilerinize sunan için geliştirilen bir platform. Platformu kullanarak ürünleriniz ile müşterilerinize ulaşmanızı sağlar. Web sitenizde, fiziksel mağazanızda, ticaret sitelerinde ürün satıyor veya üretici olabilirsiniz. Gerekli yönlendirmeleri platform sihirbazı yaparak sizi yönlendirir. Google arama motoru üzerinden pazarlama ya da fiziksel mağazanız üzerinden hedefleme yapıyorsanız tüm detay hedefleri düşünüp ona göre reklam verin.

Öncelikle merchant(tacir) center(merkez) adresine gidelim. https://merchants.google.com

 • Açılan sayfada başla diyerek üyelik işlemlerini gerçekleştirin.
 • İşletme isminiz Call To Action veya satış yönlü etkileyecek kelimeler içeremez. Merchant center hesabınız bloke edilir.
 • Sitenizi doğrulamalı ve reklam verebilmek için Google’a söz hakkı sahibi olduğunuzu bildirmeniz gerekir. Burada mechant center onayı için analytics bağlantınızı kullanıp işlemi hızlandırabilirsiniz.

Google Merchant Center İçerisine Ürün Ekleme

Google Alışveriş Reklamları Rehberi Ürünler Menüsü

Sol menü içerisinde Ürünler> Fedd’ler yolunu izleyip yeni ürün ekleme alanına gelin.

 • Satış yapacağınız ülkeyi seçin.

Her ülkenin Google alışveriş ürün dosya yapısı farklı o yüzden satış yapacağınız ülke seçimi önemli.

BilgiSayıYorum

 • Ürünlerinizin dilini seçin hedefleme kısmında alışveriş reklamları ve ücretsiz listelemeleri beraber seçin ve ilerleyin.
 • Bir sonraki ekranda feed için bir isim belirleyin. Örneğin ürünlerin tümü gibi daha sonra sizin için anlamlı isimler.
 • Ardından ürün dosyasını GMC içerisine nasıl yükleyeceğinizi seçin. Genel kullanım xml veya csv bir dosya içerisinden düzenli olarak çekilmesidir. Bu seçenek günlük stok takibinin GMC’ye yansıması için daha uygun olacak.
 • Eğer ürünleri tek seferde yüklemek isterseniz yükle seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu seçenek kanvas tablo gibi sipariş üzerine üretim yapılan ürünlerin yüklenmesi için ideal olabilir.
Google Alışveriş Reklamları Rehberi Feed Ekleme Alanı
Google Alışveriş Reklamları Rehberi Tüm Detaylar 13

Yazımızın devamında en sık kullanılan yöntemlerden biri olan planlı getirme ile devam edelim. İnternet sitenizde ürün verilerinin bulunduğu bir dosya barındırır ve güncelleme sıklığını belirtirsiniz. Önerimiz getirme sıklığı konusunda şayet sık sık ürünleriniz ve fiyatlandırma değişiyorsa günlük yapmanız olacak. Burada ürün sayınızın fazlalığı ve sunucunuzun hizmet sunma gücü ile alakalı olarak seçim yapabilirsiniz.

Google Alışveriş Reklamları Rehberi Tüm Detaylar

Mesela xml dosya üzerinden ürün getirme işlemi yapıyorsanız. Günlük değişim saatiniz belirli ise bu zamandan sonra ürün getirme işlemini yapmanız gerekir. Reklam verdiğiniz ürünler stokta olmayan ve güncel olmayan fiyatlarla müşterilerin karşısına çıkmasın istiyorsanız dikkat edin.

Dosya urli ekledikten sonra şifre ile korunuyorsa kullanıcı adı ve şifreyi girmeniz gerekir. Burada şifre ile korumaya özen göstermeniz gerekir.

Tüm seçenekleri doğru bir şekilde düşünerek seçim yaptıktan sonra devam edip ürünlerin yüklenmesini görebilirsiniz. Ürünlerin yüklenmesi çok uzun sürmez ancak onaylanıp dönülmesi zaman alabiliyor.

Ürünlerin onaylanmamış olması reklam verebilmek için engel değil. Merchant Center panelimize gidelim öncelikle Google Ads ile bağlantısını yapalım ve kampanya oluşturalım. Burada merchant center içerisine yüklemiş olduğumuz ürünler ile görsel reklam verebiliriz. Ayrıca ürünümüze bakmış kullanıcılara yeniden remargeting reklam yaparak satın alma davranışını pekiştirebileceğiz.

Satın almaksızın sitemizi terk eden kullanıcılara ürünümüzü başka mecralarda mail, site içeriği gibi tekrar göstermek gerekir. BilgiSayıYorum

Google Ads ve Merchant Center Hesabını Bağlama

Google Alışveriş Reklamları Rehberi Tüm Detaylar
 • Google Merchant Center hesabı içerisinde sağ üst kısımda ayarlar butonuna basın. Ardından bağlı hesaplar kısmında Google Ads Sekmesi içinde eğer Ads hesabınız yok ise öncelikle oluşturun. Zaman dililmi olarak GMT+03:00 Istanbul, para birimi olarak ise TRY Türk Lirası seçin. Yeni hesap oluşturdu iseniz otomatik bağlanır.
 • Sonrasında ise bağlamak için kimliğinizi burada kaydedin.
 • Eğer farklı mail adresleri ile GMC ayrı, Google Ads ayrı kullanıyorsanız. Diğer Google Ads hesaplarını tıklayıp farklı olan müşteri kimliğini girip ardından bağlantı isteği gönderin.
 • Google Ads hesabına gidin ve menüden araçlar ve ayarlar kısmına sonrasında bağlı hesaplara tıklayın.
 • Açılan sayfada bağlantı isteğini kabul edin. Artık hazırsınız.
Google Alışveriş Reklamları Rehberi Tüm Detaylar

Google Alışveriş Kampanyası Oluşturalım

Google alışveriş reklamlarını kullanmamızın en önemli nedeni dönüşüm olarak satış getirmesi. Öncelikle Google Ads dönüşüm kodu oluşturup sitemize eklemeliyiz.

Doğru eklenip eklenmediğini görebilmek için Google tarafından geliştirilen Tag Assistant Legacy Chrome eklentisini kurun. Kullanımı konusunda Canlı Destek Hattımıza sorularınızı yöneltebilirsiniz.

Google Alışveriş Reklamları Oluşturma

 1. Google Ads Paneline gidin.
 2. Sol menüde yer alan kampanyalar kısmına tıklayın. + butonuna tıklayarak yeni bir kampanya oluşturun.
 3. Hedef belirleme kısmında satış, kampanya türü kısmında ise alışverişi seçin.
 4. Web sitemizdeki ürünleri içeren merchant center hesabını seçin. Her kampanyanın bağlı bir hesabı olabilir, bu hesap kampanya başladıktan sonra değişmez buna dikkat edin.
 5. Ürünlerinizi satacağınız ülkeyi seçmeyi unutmayın.
 6. Kampanya alt türünü seçin.
 7. Kampanyanıza bir isim verin.
 8. Manuel Tbmyi seçerek geliştirilmiş seçeneğini işaretleyin.
 9. Günlük bütçe belirleyin.
 10. Kampanya bitiş tarihi ve diğer detay bilgiler için  Google Ads Hesabı Oluşturma ve İlk Kampanyanın Kurulumu yazısını okuyabilirsiniz.
 11. Kaydet ve devama tıklayın.
 12. Reklam grubuna bir isim verin ve tbm teklifi olarak 1 tl yazabilirsiniz. Kampanyalarınızda ilk başlarda algoritma öğrenme işlemi için bütçe düşük başlayın ardından artırın. Sürekli kontrol ederek optimize etmek daha uygundur.
 13. Kaydet butonuna basın ve sizi tebrik ederiz ilk reklamınızı oluşturdunuz.
Google Alışveriş Reklamları Rehberi Tüm Detaylar
Google Ads Yeni Kampanya Hedef Belirleme

Google Alışveriş Kampanyasına Anahtar Kelime Ekleme

Şaşırtıcı bir bilgi ile devam edelim. Ürün ismi ve açıklaması içindeki kelimeler Google Ads kampanyası için anahtar kelime olarak nitelendirilir. Reklamınız eşleşmeye göre arayanlara gösterilir. O halde ürün isimlendirmeleri çook önemli neler yapabiliriz. Kısaca bahsedelim. Marka – Model – Renk – Desen – Kumaş – Beden – Cinsiyet – Kategori . Ürün arayan kişiler için tüm detaylar isim ve açıklamada yer alır ise satış oranınız artar.

Kullanılacak anahtar kelimeyi belirleyin. Müşterileriniz için kolay anlaşılabilir isimler girilmeli.

Google Alışveriş Reklamları Rehberi Tüm Detaylar
Google Ads Yeni Kampanya Türü Belirleme

Peki bir soru işareti ile devam edelim. Anahtar kelime eklemiyor isek, anahtar kelimeleri nasıl optimize edeceğiz? Anahtar kelimelere tıkladıktan sonra arama terimlerine tıklayıp reklamınızın gösterim sayısını aldığı tıklama sayısını görebilirsiniz. Ayrıca sizin için uygun olmayan anahtar kelimeleri negatif anahtar kelime olarak ekleyebilir. Perakende olarak bebek giyim satıcısı olduğunuzu varsayalım. Arama terimleri içerisinde bebek giyim toptancısı anahtar kelimesinin size trafik getirmesi doğru olmaz. Negatif anahtar kelimeler arasına ekleyerek kampanyanızın doğru kişilere gösterilmesini sağlarsınız.

Burada isimlendirme için küçük ama önemli bir detay paylaşalım. Ürünü bir yerde görmüş ve almak isteyen bir kişinin onu size anlatması gibi düşünün. Yaka tipi, kumaş özelliği, renk puantiye özelliği her kategorinin farklı bir niteliği var. Karşımızdaki insana onu en iyi anlatır gibi anlatacak şekilde bir isimlendirme yapılmalı.

Google Alışveriş Reklamları Rehberi Optimize Etme

Google Ads reklam kampanyalarının en can alıcı kısmı optimizasyon kısmı diyebiliriz. İki farklı seçeneğimiz var. Ya gerilla reklam mantığı ile tabiri caizse tüm muslukları açarak harcama yapmak. Detayları inceleyip sonrasında optimizasyon yapmak. Doğru olan tabi ki bu değil, öncelikle güzel bir planlama yaparak başlamak en iyisi. Zira rekabet ortamında sizi tercih edecek müşterilere yabancı olabilirsiniz. Yabancı bir isim olmanız dolayısıyla sizi tercih etmeyebilirler. En çok aranan anahtar kelimelerde rekabete girmek zordur. Orta düzey rekabet içeren kelimelerde başlayıp, optimizasyonu iyileştirerek çok daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

 • Reklam yapmaktaki amacınıza doğru hizmet etmeyen anahtar kelimeleri negatif olarak ekleyin. Size en çok dönüşüm sağlayan anahtar kelimeleri tekliflerini iyileştirebilirsiniz.
 • Tıklama başı maliyetleri sürekli kontrol edin. Bütçenizi iyi bir şekilde dönüşüme hizmet edecek şekilde yeniden düzenleyin.
 • Arama ağı gösterim payı, arama ağı kaybedilen gösterim payı gibi metriklerin düzenli olarak kontrol etmeliyiz. Örnek verecek olursak %65 gibi bir rakam söz konusu ise %35’lik kısma gösteremediğimiz sonucu ortaya çıkar. Gösteremediğimiz kısma neden gösterilemediği ile alakalı olarak metriklerin doğru yapılanmasını sağlamalıyız. Örnek olarak daha fazla gösterim sağlamak için %35 oranında daha fazla teklif vererek bunu aşabiliriz. Gösterim payı metriğimiz %25 oldu diyelim. Hem bütçeden hemde sıralamadan %25 oranında kayıp anlamına gelir. Bunu telafi edebilmek için tıklama başı teklifinizi artırın.
 • Sıralama ve gösterim kaybetme nedeni geliştirilmiş tbm yada hedef roas olabilir. Bu teklif stratejileri dönüşüm yönlü optimizasyon sağlar. Satın alma işlemi gerçekleştirecek olanlara reklam göstereceğinden gösterim ve sıralamanız geriler.
 • Bir diğer önemli metrik ise arama mutlak en iyi gösterim payı. Bu metrik arama sonuçlarında reklamlarınızı ne kadar üst sıralarda gösterileceğini ifade eder. Reklamlarınız gösteriliyor olacak ancak ziyaretçilerin en üst sıralarda çıkan sonuçları tıkladığını düşünürsek sizin reklamlarınız tıklanma payı düşer. Bunu aşmanın yolu ise tıklama başı maliyetleri düşürmektir.
 • Optimizasyon yöntemlerinden biri ise ürün kategorilerimizi reklam gruplarına yansıtmak. Her ürün kategorisini ayrı reklam grubunda oluşturup ürün bazlı optimizasyon yapabilirsiniz.

Google Ads Reklamları ile sitenize müşterilerinizi çekeceksiniz. Ürünlerinizi farklı platformlarda örneğin ziyaretçinin gezdiği sitelerde veya instagram facebook gibi sosyal medya üzerinden tekrar gösterir. Ardından satışa dönüştürmeye çalışırsınız.

Yeniden Pazarlama Stratejileri ile alakalı yazımız için tıklayabilirsiniz.

Facebook katalog satışları reklamları ile ürünlerinizi inceleyen kişilere ürünlerinizi tekrar gösterebilirsiniz. Google Ads kategorisinde daha fazla içerik için tıklayın.

Takıldığınız, kafanıza takılan tüm sorularda canlı destek üzerinden yardımcı olmaya çalışacağız. BilgiSayıYorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu