Google Ads Reklam

Google Ads Tıklama Oranı Artırma Rehberi

Google Ads tıklama oranı artırma rehberi ile hem tıklama oranını etkileyen etmenleri hem de iyileştirmeleri inceledik. E ticaret sektöründe yer alan bir işiniz var veya çalıştığınız iş online ticaret. Bir çok kanal üzerinden sitenize müşteri çekiyor olabilirsiniz. Google Ads bu kanallar içerisinde en fazla satış alabileceğiniz kanal ek olarak Google Ads üzerinden verdiğiniz reklamların görünür olması ve tıklanma sayısı satış yapabilmeniz için oldukça önemli.

Merchandising yani mağaza sektöründe çok önemli olan 2 faktör burada da etkisini belirgin bir şekilde gösterir. Bulunabilirlik ve görünürlük. Google Ads tarafında benzetme yapacak olursak; görünürlük arama motoru ekranında sıralama yerini, bulunabilirlik ise fark edilir olma. Bulunabilirlik haliyle tıklama sayınızın çokluğunu ifade eder.

Google Ads tıklama oranı artırma işlemi beraberinde kalite puanınızın artmasına sonuç olarak reklam görünürlüğünün daha fazla olmasını sağlar. Tıklama oranı yükseldikçe bununla birlikte tıklama maliyeti ve reklam gösterim maliyetleriniz düşer. Aynı maliyete daha fazla tıklama aldığınızda benzer şekilde müşteri sayınız ve satış performansı artar.

Google Ads Tıklama Oranı Artırma Kontrol Listesi
Google Ads Tıklama Oranı Artırma Rehberi 16

Google Ads Tıklama Oranı Nasıl Artar?

Görünürlüğünüz konusunda önemli unsurlar seo altyapısı sonrasında ise verilen reklamların kalitesi. Peki reklam tıklama oranlarınızı artırmak için ne yapalım ?

Zamanı Geri Sayın Müşteriyi Harekete Geçirin

Geri Sayım Özelliğini Kullanmak

Call to Action yani harekete geçirici reklam içeriği oluşturmak tıklama oranlarımızı artıracak olumlu etkiler içerisinde. Eğer kampanyanız belirli bir gün sonra bitiyor ise dinamik olarak bunu reklamınıza yansıtmanız internet kullanıcısında aciliyet duygusu oluşturacak.

Google Ads gizli özelliklerinden birisi olan geri sayım özelliğini kullanmak için reklam metin alanına “{” karakterini altgr+7 tuşlarını kullanarak koyabilirsiniz. Açılan ekranda seçenekler arasından geri sayım özelliğini seçin. Böylelikle uyguladığınız kampanyaların süresini reklam alanına yansıtıp tüketicide satın alma baskısı oluşturun.

Geri Sayım Özelliği Ayarları

Kampanya bitiş tarihini seçip ardından saat dilimini belirterek reklam alanında

şeklinde dinamik bir alan oluşturmuş olursunuz. Sonrasında değişen zamanı reklam alanında görebilirsiniz.

Araya Anahtar Kelime Ekleyin

Reklam metni yazımında önemli olan bir husus aranılan anahtar kelimeyle reklam metnimizin benzer olması. Her şeyden önce sağlamanın güzel yollarından birisi farklı anahtar kelime arayan kişilere özel olarak aranılan kelimeyle birebir örtüşen kelimeler göstermek.

Bu özelliği kullanmak için reklam metni alanına altgr+7 tuşlarına birlikte basın ve “{” süslü parantez koyun. Açılan ekranda araya anahtar kelime eklemeyi seçin.

Reklam metni içinde anahtar kelimenin geçebilmesinin şartı reklam grubuna ilgili anahtar kelimeyi eklemek.

Bir kullanıcının dekoratif duvar tablosu aradığını bir başka kullanıcı ise soyut kanvas tablo aradığı düşünün. Her kullanıcıya aradığı anahtar kelimeyi gösterip, aradıkları konu ile alakalı olduğumuzu göstermemiz Google Ads tıklama oranı artar.

Google Ads Tıklama Oranı için Reklam Uzantılarını Aktif Kullanın

Google Ads reklam görünümünü iyileştirmek ve tıklanma oranını artırmanın bir önemli yolu ise reklam uzantıları. Reklam uzantılarını aktif olarak kullandığınızda kalite puanınız yükselir, tıklama başı maliyetiniz(TBM) düşer. Böylelikle reklamınız ilk sıralarda daha fazla gösterilir. Uzantılarda ki amaç:

 • Reklam alanında daha fazla yer kaplamak.
 • Fazla yer kapladığınız için fazla ücret ödemiyorsunuz korkmayın. 🙂 Sadece reklam tıklandığında ücret ödersiniz.
 • Ürün, hizmet ve markanız hakkında detay bilgi sunmak,
 • Özellikle rekabet içerisinde olduğunuz firmalarla farkınızı sunmak,
 • Reklamın diğer reklam verenlerden daha dikkat çekici olmasını sağlamak.
 • Reklam metnindeki karakter limiti dolayısıyla ifade edemediklerinizi yansıtmak.

Uzantıları kullandığınızda Google Ads tıklama oranı artar.

Google Ads Tıklama Oranı Artırma Site Uzantısı Bağlantısı

Site Uzantısı

Site uzantısı bağlantısını kullanarak, internet sitenizi ziyaret edecek olan kitleye kendinizi veya verdiğiniz hizmeti anlatan sayfalara yönlendirin.

Açıklama Uzantısı Bağlantısı

Açıklama Metni

Müşterilerinize sunduğunuz faydalardan bahseden açıklamalar yazarak onlara aradıkları önemli özellikleri sunarak reklamınıza tıklamalarını sağlayın.

Ücretsiz kargo seçeneği çoğu müşteri için satın alma sebebi kullanabilirsiniz. Ek olarak kolay iade, 7/24 canlı destek hizmeti veya taksitli alım imkanı sunmanızı belirtin. Açıklama metinlerini oluştururken öncelikli hizmetinizi ilk sırada belirtin. Sıralama önemli.

Google Ads Tıklama Oranı Artırma Açıklama Uzantısı Bağlantısı Reklam Görünümü

Örnek metinleri sizin için buraya bırakıyoruz: 7/24 Müşteri Desteği, Hızlı Kargo, 24 Saatte Kargo, 2 Günde Teslim, İade Garantisi, Bedava Kargo, %100 Güvenli Alışveriş, Worldcard’a özel 9 taksit, 9 Taksit, 1000’i aşkın otel bir arada, 10.000’den Fazla Ürün, 100 KM’de 4 Litre, En Uygun Fiyat, 365 Gün Koşulsuz İade, İlk 3 Ay Bedava Kullanın.

Reklamınızı ve uzantılarını düzenlemek ile işiniz bitmiyor. Reklam gösterim sonrası raporları incelemeli ve en kaliteli olanlarla devam etmeli veya revize etmelisiniz.

Açıklama uzantısı metinleri, reklam grubu, kampanya veya hesap düzeyinde ek bilgilerde; reklam metinleri yada site bağlantısı uzantılarında tekrar edilmesine izin verilmiyor. Reklam metninizde ücretsiz kargo belirtirseniz uzantıda yer veremezsiniz. Peki yazarsanız ne olur, uzantı ikinci planda olduğu için onay almaz.

Açıklama metninde araya anahtar kelime ekleme özelliğini kullanılmaz bununla birlikte işlemi performans konusunu fazla etkilemediği için değişiklik konusunda rahat olabilirsiniz.

Ek Açıklamalı Snippet

Reklamınıza ek bilgiler eklemenizi sağlar. Farklı kategorilerde yer alan ek bilgiler sunabilirsiniz. Kurs, etkinlik, model, sunulan olanak olur. Yukarıda açıklama uzantısı örneğinde sunulan olanaklar kısmı ek açıklamalı snippet örneği.

Telefon Uzantısı

Google Ads Tıklama Oranı Artırma Telefon Uzantısı Ayarları Bağlantısı

Telefon araması üzerinden hizmet sunuyor veya satış yapıyorsanız mutlaka kullanın. Bu uzantının en önemli özelliği belirli saatlerde müşterilerinize gösterebilmesi mesela pazartesi ve cuma günleri saat 10:00 – 17:00 arası telefon uzantısı reklamda gözüksün istiyorsanız. Günler ve saatler kısmından günü ve saatleri yanda verildiği gibi ayarlayabilirsiniz. Ayrıca masaüstü bilgisayarda görünmesin mobilde görünsün istiyorsanız onay kutusunu işaretleyin. Uzantının görünmeye başlayacağı tarihi ve bitiş tarihini seçtikten sonra kaydedip kullanabilirsiniz. Gelişmiş seçenekler kısmında ilgili ayarları göreceksiniz.

Mesaj Uzantısı

Potansiyel müşterilerden bize sms kısa mesaj yoluyla ulaşmak isteyenler için kullanılabilirdi. Telefon uzantısında olduğu gibi gün ve saat belirtebiliyorduk ancak ilgili makaleyi bırakıyoruz buraya. Mesaj uzantıları artık kullanılmıyor.

Yer Uzantısı

Fiziksel mağazanız mevcut ise ve bu mağaza Google My Business tarafından onaylanmış bir konuma sahipse, uzantıyı kullanabiliriz. Google’da arama yapan internet kullanıcıları konumunuza yakın yerlerde ise reklamı görüp konumdan dolayı tıklar.

Fiyat Uzantısı

Henüz TL bazında hizmet alamadığımız için kullanamıyoruz. Eğer kullanılabilir olursa en güzel özelliği tıklanabilir olması haliyle sitemize otomatik yönlendirme yapmak. Yurt dışına hizmet veriyorsanız kullanabilirsiniz.

Uygulama Uzantısı

Mobil uygulamaya sahipseniz, önemsiyor indirilmesini istiyorsanız tam size göre. Mobil cihazlarda görünür, dilerseniz tabletlerde gösterime kapatabilirsiniz.

Promosyon Uzantısı

Google Ads Tıklama Oranı Artırma Promosyon Uzantısı Ayarları

Potansiyel müşterinizi tıklama davranışına yöneltmek için güzel bir promosyon veya indirim kuponu tanımlayabilirsiniz. Bugüne özel %25 indirim sizi bekliyor, 3 Alana 1 Bedava, 150 TL üzerine kargo bedava.

Google Ads Tıklama Oranı Artırma Rehberi
 • Özel bir gün seçimi yapabilirsiniz. Anneler günü, babalar günü, ramazan gibi dini, yaz indirimi gibi günler. Ancak örneğin belirli günler sadece özel tarihlerde gösterime uygundur.
 • Promosyon türü seçebilirsiniz. Fiyat indirimi, yüzde indirim, maksimum fiyat indirimi, maksimum yüzde indirim gibi farklı seçenekler mevcut.
 • En çok ziyaret edilen ürüne özel promosyon belirleyin, nihai url üzerinden ilgili ürüne yönlendirin.
 • Promosyon ayrıntıları kısmında ise tutar belirleyin veya oluşturduğunuz kupon kodunu paylaşın Başlangıç ve bitiş seçtikten sonra kupon bilgileri dahil edilmiş ön izlemeyi göreceksiniz.

Sembol, Sayı ve İşaretler Kullanın

Reklam başlığında metin dışında kullanacağız farklı karakterler diğer reklam öğelerinden ayrılmanızı ve fark edilmenizi sağlayacak. 7/24 Canlı Destek, ® Bilgisayiyorum, ™ , © * karakterleri kullanarak dikkat çekersiniz.

®, $, €, #, %, @, ( ), =, +, /, &, Ɛ, ™, ©, ?, !, ¡, –, —, *, :, “ ”, , », « Karakterleri kullanabilirsiniz.

Görüntülenen Yol Kısmında Anahtar Kelime Yer Almalı

Makale boyunca bahsettiğimiz gibi Google arama motorunda arama yapan kişi aradığı anahtar kelime ile en alakalı içeriğe ulaşmak isteyecek. Görünen url kısmı arama sonuçlarında aradığı anahtar kelimenin aynısını veya benzerini gören kişi için reklamımıza tıklama şansını artıracak. Görünen url ve nihai url farklı yol içermelidir buna dikkat etmelisiniz.

Google Ads Tıklama Oranı Artırma Rehberi
Google Ads Tıklama Oranı Artırma Anahtar Kelime Uyumu Bilgisayıyorum
Google Ads Tıklama Oranı Artırma Rehberi 17

İlgili anahtar kelimeyi aradığımızı düşünelim. Reklam alanında veya arama sonuçlarında ne kadar fazla anahtar kelimeyi içeren metin varsa bizim için en fazla çözüm olacağını düşündüğümüz o olacaktır.

Google Ads Tıklama Oranı Artırmak için Harekete Geçirici İfadeler Ekleyin

Şimdi ürünü incele, fırsatı kaçırma, hemen başvur, aldın aldın, alışverişe başla, detaylı bilgi al, üstelik kargo bedava, aynı gün kargo fırsatı, sadece 9.90, son 3 gün, stoklarla sınırlı, yüzde 50ye varan indirim, acele edin gibi kullanıcılarda aciliyet duygusu yaşatıp tıklamalarını sağlayacak kelimeler ile tıklama oranlarınızı artırabilirsiniz.

Call To Action (Harekete Geçirici Çağrı) lara reklam metninde özellikle başlık kısımlarında yer vermeniz önerilir.

Tüm tanıtıcı faaliyetlerde özellikle kullanın.

Google Ads Tıklama Oranı Artırma için Raporlara Bakın ve İyileştirin

Reklam metniniz iyidir ancak tıklama oranınız sadece metne bağlı değil. Reklamınız anahtar kelimenizin aranma hacmi yüksek, metinleriniz anlatılan öğeleri içeriyor, arama sonuç sıralamasında iyi yerde ise daha iyi performans gösterir. Reklamın gösterdiği performansı artırmak için analizler ve raporlara önem vermeniz gerekiyor. Anahtar kelime tıklanma oranları, gösterim yerleri, açık artırma bilgileri gibi bir çok detay bilgi ve analize ads içerisinden veya search console, analytic üzerinden ulaşabilirsiniz.

Negatif Anahtar Kelime Çalışması Mutlaka Yapın

Sadece anahtar kelime çalışması yaparak veya yukarıda değindiğimiz maddeleri iyi bir şekilde yer vererek işimiz bitmez. Örnek verelim sadece perakende olarak kanvas tablo satışı yapıyoruz diyelim. Anahtar kelimemiz “kanvas tablo” ise ve geniş eşlemeli olarak ekli ise “kanvas tablo toptan” anahtar kelimesinden trafik alıyor olabiliriz. Bir örnek daha verelim kadın kaban satıyor olalım, kaban kelimesini ekledi isek “erkek kaban” kelimesini negatif olarak eklemez isek trafik çekmiş oluruz ancak bütçemiz boşa gider. Çünkü gelen trafik sayfa incelendiğinde hemen çıkmaya dönüşecek sonuçta tıklama başı maliyetimiz artacak.

Performansı Kötü Olan Reklamı Acilen Durdurun

Anahtar kelimelerimizi, gösterim yerlerini, bütçe teklif, kampanya dahil tüm reklamlarımızı etkileyen faktörleri optimize edebiliriz. Reklam gruplarımıza deneme amaçlı en az 3 adet kampanya oluşturmalı ve bunları denemeliyiz. Ardından en iyi performans gösteren reklam ile devam etmeliyiz. Burada kriter tıklanma oranı olmalı ayrıca yeterince verim alamaz iseniz yeni bir kampanya yazmanız performans açısından daha iyi olur.

Google Müşteri Yorumları Özelliğini Aktif Edin

Öncelikle bu özelliği kullanmak için Google Merchant Center hesabınız olmalı ve Google müşteri yorumları özelliğini aktif hale getirin. Ardından sitenize ekleyeceğiniz kodlar ile ürünleriniz global barkodları üzerinden müşterilerinizin ürün yorumları ve sizden aldıkları hizmete verilen puanlamayı kullanın. Google arama sonuçlarında görünen puanlama değeri ile tıklamaya olumlu katkıda bulunun.

Google Ads Tıklama Oranı Artırma Google Müşteri Yorumları Bilgisayıyorum
Google Ads Tıklama Oranı Artırma Rehberi 18

2 reklam görünümünü inceleyip sarı yıldızları alınan puanı ve 217 incelemeyi gören bir ziyaretçinin 2. reklama tıklama olasılığı daha fazla olur. Ek olarak telefon numarasının uzantı olarak eklenmesi artı puan. Tabi ki herkes 2. reklamı tıklayacak demek değil zaten öyle olsa 1.sırada olurdu.

İş Ortakları Verilerini Kontrol Edin

Arama ağı iş ortakları alanında reklam verme özelliğini aktifse orada görünen reklamlarınıza tıklama oranı düşük kalabilir. Google kampanya oluştururken varsayılan olarak bu özelliği aktif eder.

Aşağıda reklam seviyesinde segment sütunu kontrol ederek performansı görüntüleyin ardından düşük ise kapatın. Tıklama oranı genel performansı tıklama başı maliyetinizi etkiler. Google arama sonuçlarında olduğu gibi gösterim sağlanmadığı için genelde düşük kalır. Bu alanda reklam gösterme özelliğini kapatarak genel tıklama oranını artırın. Eğer bu özellik kapatılırsa reklamlarınız sadece Google Arama ve Alışveriş üzerinde görüntülenir.

Google Ads Tıklama Oranı Artırma Arama Ağı İş Ortakları Perfomans Görüntüleme Bilgisayıyorum
Google Ads Tıklama Oranı Artırma Rehberi 19

Benzer Anahtar Kelimeleri Reklam Gruplarında Toplayın

Google Ads Tıklama Oranı Artırma Kalite Puanı Etmenler Bilgisayıyorum

Reklam alaka düzeyi oldukça önemli bir etken. O yüzden farklı kategorilerde yer alan reklamlarınız için farklı anahtar kelimeler ile rekabet yarışında bulunmanız gerekir. Örnek verecek olursak kadın giyim ve bebek giyim kategorilerinde hizmet veriyor olalım. kadın giyim anahtar kelimesini farklı reklam grubunda farklı reklam metinleriyle, bebek giyim içinde aynı şekilde bir kullanım performans getirir. Mesela kadın giyim arayan ziyaretçi sitenizde bebek giyim kategorisine yönlenirse hemen çıkma davranışı gösterir haliyle performans düşer. Burada mantık gelen kullanıcıyı ne kadar fazla misafir ettiğiniz ile alakalı hatta siteniz içerisinde farklı urller arasında gezinmesi reklam kalite puanınızı etkiler.

Tüm bu maddeleri uyguladıktan sonra reklam tıklama oranlarının arttığını farkedeceksiniz. Google Ads kategorimizi ziyaret etmek için. Google Ads tarafından sunulan farklı öneri türlerini aşağıda görebilirsiniz. Tüm merak ettikleriniz için 7/24 Canlı Destek Hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Google Ads Tıklama Oranı Artırma için Farklı Öneri Türleri

Teklifler ve Bütçeler

 • Hedef EBM kullanarak dönüşümleri artırma seçeneğiyle daha verimli bir şekilde teklif verin
 • Geliştirilmiş TBM ile daha etkili teklifler verin
 • Dönüşüm sayısını en üst düzeye çıkarma seçeneği ile daha verimli bir şekilde teklif verin
 • Tıklamaları arttırma seçeneği ile daha verimli bir şekilde teklif verin
 • Hedef gösterim payı ile daha etkili teklifler verin
 • Hedef ROAS kullanarak dönüşüm değerini artırma seçeneğiyle daha etkili teklif verme
 • EBM hedeflerinizi ayarlayın
 • Hedef EBM belirleyin
 • ROAS hedeflerinizi ayarlayın
 • Hedef ROAS belirleyin

Anahtar kelimeler ve hedefleme

 • Google Arama Ağı iş ortaklarıyla erişiminizi genişletin
 • Gereksiz anahtar kelimeleri kaldırın
 • İşlevsiz anahtar kelimeleri kaldırın
 • Yeni anahtar kelimeler ekleyin
 • Çakışan negatif anahtar kelimeleri kaldırın
 • Dinamik Arama Ağı Reklamları oluşturun
 • Optimize hedefleme kullan
 • Raporlama için kitle segmenti ekleyin

Reklamlar ve uzantılar

 • Optimize edilmiş reklam rotasyonunu kullanın
 • Duyarlı arama ağı reklamı ekle
Başa dön tuşu