E TicaretEntegrasyonGoogle Ads Reklam

Google Ürün Kategorisi Optimize Etmek için 10 Fikir

Google ürün kategorisi optimize etmek, bir e ticaret sitesine trafik çekmek için yapabileceğimiz en iyi optimizasyon adımlarından biri. Google binlerce siteyi kendi dizinine tüm detayları ile indeksler. Doğru ve optimize edilmiş kategorileriniz ile binlerce ürün özelliği ve fiyatlar arasında kaybolmadan müşterilerinize ulaşın. Pazarlama rekabet içerir ve en doğru veriyi paylaştığımız müşteriler bizden satın alma davranışı gösterir. Google alışveriş optimizasyonu sağlayacak ve sitenizin daha fazla görünmesini sağlayacak öneriler sizlerle.

Google Alışveriş Kampanyanız Olsun

Halihazırda bir Google alışveriş kampanyanız var ise diğer bölüme geçebilirsiniz. Bu bölümde alışveriş kampanyası oluşturmayı temel anlamda inceleyelim.

Ürünlerinizi Reklam Hesabınıza Bağlayın

Google Ads hesabı oluşturup Google Merchant hesabınıza ürün feed yani besleme çıktı veya excel dosyadan tüm ürünlerinizi hesabınıza yükleyin. Bu hesapları birbirine bağlayın.

Alışveriş Gereksinimlerini Kontrol Edip Google Ürün Kategorisi Optimize Edin

Ürünlerinizin satışa uygun bir şekilde yüklü sitede açık olması gerekir. Google politikalarını ihmal etmeyecek şekilde ürün özelliklerine dikkat edin. Özel olarak bazı ürünlerin Google reklam politikasına göre reklamı yapılması yasak. Sahtelik içeren yanıltıcı ürün özellikleri ve fotoğrafları hakkında red bilgisine Google Merchant hesabınızdan ulaşabilirsiniz. Google ürün kategorisi optimize etmek için neler olabilir bi bakalım.

  • Kullanılamayan masaüstü açılış sayfası
  • Kullanılamayan mobil açılış sayfası
  • İşleme başarısız [resim bağlantısı]
  • Para birimi, satışın yapıldığı bölgeden bağımsız olarak aynı olmalıdır.
  • Değer eksik [fiyat]
  • Değer eksik [gönderim] gibi ürünün onaylanması ancak bilgi eksikliği şeklinde uyarıda verebilir.

Ayrıca veri toplama konusunda dikkatli olmalı ve kişisel verileri koruma kanununa güncel haliyle dikkat etmelisiniz.

Google Ürün Kategorisi Optimize Google Alışveriş Kampanyası Oluşturun

Yeni bir kampanya oluşturma adımlarını dikkatlice planlayarak kampanya oluşturun. Bütçe, metinler fotoğraflar tüm detayları ince eleyip sık dokuyarak işleyin. Böylelikle kampanyanızı görünür ve tıklanır hale getirin. Google alışveriş kampanyası oluşturmak bu işin ilk adımı. Ürünlerin, alıcı müşterilerin anahtar kelimeleri arama sonucu karşısına daha iyi sunulmasını isteriz. Bunun için ürün kategorilerini doğru bir şekilde yapılandırın. Ürün grupları oluşturarak daha iyi bulunan ürünler sunun. Google ve sosyal medya reklam mantığı bilgisayarda tutulan çerezler sayesinde ilgili reklam gösterir. Arama yapan veya geçmişte ilgilendiği konular çerezlerde tutulan kişiler vardır. İşte bu kişilere ilgilendikleri ürünlerin kategori v.b. yakın ilişkili ürünler gösterin.

Google kategorileri tecrübeleri ile sisteminde yer alır. Ürünlerimizin kategorileri için bizim kategorileri titiz bir şekilde düzenlememiz gerekir. Böylelikle ürünün en uygun kategoride yer almasını sağlarsınız.

Ev Yaşam > Ev Dekorasyon > Tablo Kanvas Tablo Kategorisi için. örneğin Sanat ve Eğlence > Hobiler ve Sanatsal Çalışmalar > Sanatlar ve El İşleri > Sanat ve El İşleri Malzemeleri > Tekstil > El İşi Bezi > Tuvaller ID:19 seçilmelidir.

Ev Yaşam > Halı Kilim Paspas Halı, Kilim ve paspas kategorisi için. 598 – Ev ve Bahçe > Dekor > Kilimler kategorisi seçilmelidir.

Ürün kategorize ederken önemli olan seo ve anahtar kelime. Kategorilerinizi düzenlerken ana , normal ve alt kategorilerin ürününüzü tam anlamıyla ifade edecek düzenlenmesine dikkat edin. Google anahtar kelime planlayıcı kullanın.

Satılan Her Ürünü Bir Google Ürün Kategorisine Yerleştirin

Google kategorilerinin sitenizde düzenlenmesi isteğe bağlıdır ancak binlerce ürün arasında kaybolmak istemezseniz mutlaka düzenleyin. Hiçbir düzenleme yapmazsanız sizin için Google bu düzenlemeyi yapar. Merchant Center içerisinde atama yaptığını görebilirsiniz. Ancak bu atama otomatik olduğu için bir ürünün birden fazla kategoride yer alabileceğini bilin. Sizin elle yapmanız sizin ürünlerinizin üst sıralarda ve doğru listelenmesi için uygun olur. Google’ın ürününüzü seo, marka bilinci veya pazarlama mantığınızı anlayıp uygun bir kategoriye yerleştirmeyeceği açık.

6000 ve üzeri Google kategorisi üzerinde en doğru ve etkili kategoriyi bulmak sıkıntılı. Sürekli güncellendiği de düşünülürse güncel tutmak zor. Ancak bunu yapabilmemiz bizim için çok faydalı olacak. Ürün kategorilerinin ülkeden ülkeye değiştiği ve sık sık yenilerinin eklendiğini de düşünün.

Ürün kategorilerini barındıran txt veya excel dosya içerisinde ctrl+F kullanarak aradığınız ürün kategorisini bulabilirsiniz. Yalnız sitenize eklediğiniz ürün kanvas tablo diyelim bunu direk kategoriler arasında bulamayabilirsiniz. İngilizce kategoriler arasında canvas kelimesini arattığınızda ilgili sonuçları bulup üst kategorilerden doğru kategoriyi bulacağınız durumlar olacak. Çok farklı kategorilere sahip ürün sahibi iseniz bu işi kolaylaştırmanın farklı ve kolay yollarını araştırın. Yok yok gerek yok devam edin onları da anlattık sizler için.

Google Kategorileri ile Uyumlu Bir Veri Feed Oluşturun

Feed ürün besleme anlamına gelir. İster xml ile belirli zamanlarda stokları ve fiyatları güncellemek için otomatik olarak besleme yapın Çok fazla değişikliğe ihtiyaç duymuyor iseniz de excel veya farklı dosyalardan manuel olarak yapabilirsiniz. Alışveriş veya ürün feedi olarak geçer. Her ikisi de aynı anlam ve işlevi taşır ve Google’a ürünleriniz hakkında bilgi vermenizi sağlar.

txt ürün dosya örneği

xml ürün dosya örneği

https://www.affde.com/tr/follow-these-5-steps-to-optimize-your-google-product-categories.html

Google ürün kategorisi optimize etmenin kazancımıza katkısı büyük. Ürün verilerinin güncellenebilmesi için saatlik, günlük, haftalık otomatik güncelleme sistemi kurulabilir. Bunu yapabilmenin yolu ise otomatik olarak veri feed sunan site yapılarını kullanmaktır.

Semrush tarafından yapılan bir araştırma sonucu Google alışveriş kullanan e ticaret site sahiplerinin %500 kar oranına sahip bir ticaret sunar. Bu durum haliyle kusursuz bir veri girişinin bize çok güzel sonuçlar doğuracağı anlamına geliyor. Otomatik olarak yapabilmeniz için Python geliştirici bir yazılımcıya sahip olup, Content Api sayesinde çok daha iyi ve otomatik hale dönüşür.

Google Ürün Kategorisi Optimize için Bir Ürün Veri Akışı Neler İçerir?

Başlık – Ürünün adı – Marka Model Boyut Renk Gibi Özellikler içersin.
Kategori – Ürününüz için Google onaylı anahtar kelime izi -Kolay bulunabilirlik ve görünürlüğün artırılması için doğru olması şart
Açıklama – Ürünün kısa, çağrıştırıcı ve anahtar kelimeyle doldurulmuş açıklaması – Tüm detaylar yer alırsa soru işareti oluşturmaz hatta iade almamış olursunuz.
Fiyatlandırma – Mevcut, en doğru fiyatlandırma – otomatik fiyatlandırma özelliğini bir düşünün fiyat dalgalanmaya müsait olduğundan, otomasyon daha büyük şirketler için akıllıca bir harekettir.
GTIN Bilgisi – Ürününüzü uluslararası olarak tanımlayan 14 haneli benzersiz sayı
Marka Adı – Ürünün üreticisi/toptancısı
Bağlantı – Ürüne yönlendiren bağlantı
Resim Bağlantısı – Ürünün bir fotoğrafı veya bir çok fotoğraf
Kullanılabilirlik – Stokta envanter var mı stok durumu müşteri memnuniyeti için çok önemli
Son Kullanma Tarihi – Bozulabilir ürünler için girmek gerekir.

Ürün yönetiminden, veri akışı ve gönderim/vergi dahil tüm e ticaret süreçlerini otomatikleştirir.Google ürün kategorisi optimize etmek için Google api explorer ve github üzerinde hangi dillerde örnek kod havuzu görüntülerine aşağıda yer verildi.

Google Ürün Kategorisi Optimize Etmek
Google Ürün Kategorisi Optimize Etmek

Google Merchant Center hesabınıza gidin ardından ayarlar simgesine tıklayıp ayarlar kısmında content api görünür. Kuralları kabul ederek devam edin. Api anahtarınız oluşur ve json dosya bilgisayarınıza iner. Bundan sonra veri tabanı ne kadar büyük olursa olsun geliştiriciler istedikleri veriyi yükleyebilirler.

Tüm kategori ve ürün bilgileriniz doğru bir şekilde oluşmuş olsa da alışveriş kampanyaları oluşturup sonuçları analiz etmeniz gerekir. <ürün grupları bölümünde ürün, kategori ve diğer tüm özellikler için raporları mutlaka incelemelisiniz. Belirli bir süre yayınlanıp daha sonrasında incelenip optimize edilmemiş bir reklam yayınlanmaya değmez. Google ürün kategorisi optimize için kategori ve ürün bilgilerinin çok daha iyi hale gelmesi bütçenizi koruyacak ve verimli bir reklam oluşturmanızı sağlayacak. Daha fazla e ticaret bilgisi için kategorimize tıklayınız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu