E TicaretOpencart

Opencart Kurulumu Nasıl Yapılır Tüm Detaylar 2022

Opencart kurulumu yaparak sizlerde kolayca e ticaret yapın. Eğer bir eticaret sitesi kurmak için mutlaka ideasoft, Tici-Max gibi bir yazılım firması ile çalışmak zorunda olduğunuzu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Php tabanlı bir online mağaza yönetim sistemi olan opencart, ihtiyaç duyduğunuz tüm e ticaret trendlerine uyum sağlar ve farklı sektörlere hitap eden araçlara sahip.

Eğer wordpress altyapısını biliyor ve daha önce sisteme aşina olmuş iseniz Opencart kurulumu paketini Opencart sitesinden indirerek sunucunuz üzerine kurulum yapmanız gerekir. Öncelikle kurulum öncesi edinmeniz gereken 2 önemli unsur şunlar:

Alan adı(Domain) : trinkbazaar.com

Hosting(Dosya Barınma Alanı): farklı dosya tiplerini barındıracak ve onları sunacak olan sunucu bilgisayar alanı. Seçiminde mutlaka linux işletim sistemi kurulu olmasına dikkat edin.

Opencart 4 sürümü kurulum gereklilikleri
Opencart Kurulumu Nasıl Yapılır Tüm Detaylar 2022 6

Opencart kurulumu yapmak için web sunucusu, php modülleri ve veritabanı aktif olmalı. Hangi versiyonu kurmak istediğiniz ve gereklilikleri konusunda ufak bir araştırma yapmanız iyi olur. Örneğin opencart 4.0.1.1 verisyonu için yukarıda required settings kısmına bakarsanız php 8.0+ üstü olduğunu göreceksiniz.

opencart 4 sürümü kurulması gereken modüller
Gd modülünün kurulu olmadığı ve gerekliliği konusunda uyarıyı görebilirsiniz.

Opencart kurulumu için ayrıca belirli modüller ise şu şekilde:

  • mbstring
  • mcrypt,
  • gd library,
  • zlib,
  • zip,
  • curl

Eğer satın aldığınız hosting paketinde bu modüller yüklü değilse, firmanızla görüşüp aktif hale getirin. Veritabanı kurulumu yaparak, bir maile adresi tanımlayın. Örneğin gd modülü için php.ini dosyasında

;extension=gd şeklinde bölüm var ise başındaki yorum satırı belirtecinin kaldırılması gerekir.

Opencart Veritabanı Kurulumu

Hosting paketinizin veritabanları bölümüne gelerek mysql veritabanları alanına tıklayın. Yeni bir veritabanı kullanıcı oluşturun ve veritabanı adı ile bir şifre oluşturun. Adımlar özetle:

  • Veritabanı kullanıcısı oluşturun.
  • Veritabanı oluşturun ve isim verin. Karakter kodlamasını Turkish(Türkçe) utf8 kullanmayın utf8mb4 seçin. Kullanıcınıza verdiğiniz izinleri kontrol edin gerekli olanları işaretlemeyi unutmayın.
  • Veritabanı güvenliği için şifrenizi belirleyin. Şifreyi bir yere kaydedin. Böylelikle kayıp olma durumunda yeniden oluşturmak zorunda kalmazsınız.
  • Dosyaları hosting içerisine gönderebilmek için ftp kullanıcı oluşturup bilgileri kaydedin.
Opencart Kurulumu Nasıl Yapılır Tüm Detaylar 2022
Opencart Kurulumu Nasıl Yapılır Tüm Detaylar 2022 7

Opencart Mail Adresi Tanımlama

Mail adresinizi tanımlarken kurumsal imaj oluşturma adına gmail, hotmail gibi adresler yerine şirket sitenize ait mail adresi kullanın. Mail adresinin şifresini de oluşturup bir yere kaydedin.

Opencart Kurulumu için Gereken Diğer Adımlar

Opencart kurulumu paketinin en güncel halini yüklemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Paket zipli bir şekilde bilgisayarınıza iner. Belirlediğiniz bir konuma çıkarın. Zip dosyası içinde web sunucusuna yüklenmesi gereken licence.txt, instal.txt ve upgrada.txt dosyaları sizin için gerekli ve sunucunuza yüklemelisiniz.

Opencart dosyalarını sunucuya yüklemek için filezilla gibi ücretsiz ftp programlarını kullanabilirsiniz. Daha önce belirlediğiniz ftp kullanıcı adı ve şifre bilgilerini programa girerek bağlantı oluşturun.

Giriş yaptığınızda sağ taraf sunucunuzun içerisinde yer alan klasörleri, sol taraf ise bilgisayarınızda yer alan klasörleri listeler. Yüklenmesi gereken dosyalar upload klasörü içerisindeki tüm dosyalar. Sunucunuza sürükle bırak ile aktarabilirsiniz.

Burada dosya izinleri konusunda gerekli uyarılara dikkat etmeniz gerektiğinden de bahsedelim. Opencart kurulumunun sağlıklı olması ve proplemsiz çalışması için gerekli düzenlemeleri yapın.

opencart 4 sürümü için dosya izinleri uyarı ekranı
Opencart Kurulumu Nasıl Yapılır Tüm Detaylar 2022 8

Dosyaları yükleyip opencart kurulumunu tamamladığınızda karşınıza bir panel gelecek. Paneli türkçeleştirmek için dil paketini yükleyebilirsiniz. Opencart Türkçe Dil Paketi için tıklayın.

Opencart kurulumunu yaptıktan sonra en önemli konu güvenlik. Filezilla programı yardımıyla root( ana/kök klasör) da bulunan instal klasörünü silin. Klasörü silmeden bırakır iseniz kötü niyetli yazılımlar deneme/yanılma yöntemi ile sitenizde problem oluşturabilir.

Opencart Kurulumu Nasıl Yapılır Tüm Detaylar 2022
Opencart Kurulumu Nasıl Yapılır Tüm Detaylar 2022 9

Opencart kurulumu sonrası depolama dosyaları için storage klasörünün yerini değiştirme ve yönetici paneline girebilmek için kullanılan /admin urlinin değiştirilmesi için uyarı şeklinde yönlendirmeler güvenliğiniz için değişmesi gerekir. Bu değişiklikler deneme/yanılma yönlü saldırıları engellemek için önemli.

Opencart kurulumu sonrası opencart site teması nasıl kurulur yazımızı okumak için tıklayınız. E ticaret bilgisi için ilgili kategorimizi incelemek için tıklayınız.

Başa dön tuşu