Genel

Google News Kayıt Nasıl Yapılır 2022

Google News, İnstagram ve Youtube gibi popüler sosyal medya uygulamalarının keşfetine benzeyen ve kullanıcının internette davranışına yönelik özel haber tarzında içerik sunan sistem. Sisteme başvuru yapıldıktan ve inceleme gerçekleştikten sonra mobil cihaz tarayıcılarının keşfetinde yer alma zamanı geldi.

İlgi alanlarına göre listenenen Google News haberler bölümü sizinle ilgilenen site ziyaretçilerini sitenize davet etmenin en iyi yolu.

Google NEws kaydı nasıl yapılır Bilgisayıyorum

Google News Nedir?

Google haberler, Eylül 2002’de hizmet vermeye başlamış sürekli güncellenen bir ağ. Google News’te binlerce farklı haber kaynağı bulunur.

Kullanıcıların ilgili oldukları alanlara rahat ulaşabilmeleri için tüm haberleri kategorilere ayrılmış şekilde sunar. Google servislerinin crawler olarak nitelendirdiği haber yakalayıcı ile tüm siteler düzenli taranır ve en ilgili kullanıcıya sunulur. Bu hizmetten yararlanmak için kayıt olmanız yeterli.

Google News Faydaları

Özellikle haber siteleri veya belirli sektörlere hizmet veren bilgilendirici içerik oluşturan site yöneticileri için ziyaretçi çekme konusunda faydalı bir sistem. Google News avantajları:

 • Ziyaretçi sayısı artar: Organik ziyaretçi sayınızda artışa sağlanır.
 • Güvenirlik artar: Google News kayıtlı sitelerin internet ziyaretçileri tarafından güvenilir addedilir. Sitenizin imajı artar. Alexa değerlerini düşürür ancak artık kaldırılan Alexa uygulaması bilgi edinmek için tıklayın.
 • İndeks hızı artar: Google News kayıtlı bir site olduğunuz için Google botları tarafından daha fazla ziyaret edilir ve indeks alma süreniz kısalır.
 • Spam özelliği bulundurma ihtimaliniz düşer. Satışlarınız ve ziyaretçi sayınız artar.

Kayıt Şartları

Google News kayıt işlemini onaylayan çalışanların dikkat ettikleri belirli kriterler var birlikte bunları inceleyelim. Unutmadan söyleyelim başvurunuz red alırsa bir sonraki başvuru işlemi için uzun süre beklemeniz gerekir.

Google News Kriterleri

Güncellik

Sitenizin güncel olması ve bunun için iyi bir politika izlemeniz en önemli kriterlerden biri. Günlük olarak içeriklerinizi güncellemeli ve uygun bir yayın içeriğine sahip olmalısınız.

Özgünlük

Kullanıcılara değerli bilgiler sunmak, spam algısı oluşturmamak ve Google News ‘te yer alan kaliteli bir site olmak istiyorsanız, içeriğiniz kopyala yapıştır olmamalı.

Şeffaflık

Sitenizin veya işletmenizin organizasyon şemasına mutlaka yer verin. Yazarlar hakkında bilgi, sosyal medya hesapları ve iletişim bilgilerini site içeriğinde açıkca bulundurun.

Kullanılabilirlik

Google algoritmalarının en önemli sinyali kullanışlı bir web site içeriğine sahip olmak. Kullanıcı dostu olmanız site hızı, arama bölümünü işlevsel olması ve kategorilendirme kısmının kullanışlı yapıya sahip olmasına bağlı.

Özellikle web sitelerinin mobil kullanıma uygun olması çok fazla mobil kullanımın olduğu günümüzde çok fazla önemli.

Teknik Kriterler Nelerdir?

Site yapınız html olmalı çünkü Google News crawl botları özellik bakımından html yapıda site tarar. Robots.txt ve meta etiketlerinin Google niteliklerine uygun olması gerekir. Url yapınız benzersiz, kalıcı bağlantılar içermeli. Site haritası sayesinde hızlı indeks alabilirsiniz. Bunlara ek olarak;

 • Gerçek dışı haberlere yer vermeyin: Hit almak ve ziyaretçi sayısını geçici olarak artırmak için yapılan etkileyici haber niteliğindeki içerik ziyaretçi getirir ancak aldatıcı bulunduğu için hemen terkedilir.
 • Bu tip durumlardan kaçınmanız gerekir zira hemen çıkma oranını yükselten bu durum arama motorlarınca çok kötü algılanır. Büyük haber siteleri alan adı otoritesinin faydasını kullanarak bunu yapıyor olabilir ancak orta halli bir site için önerilmez.
 • Gerekli sayfalar: Künye, gizlilik sözleşmesi ve iletişim sayfalarını dolu dolu ve doğru bilgiler içermesi gerekir. Künye sayfasında, genel yayın yönetmeni, yazı işleri müdürü, görsel koordinatör, reklam yayın müdürü ve hukuk danışmanı bilgilerinin girilmesi gerekir. İletişim sayfasında ise telefon numarası ve doğru formatta adres bilgileri olmalı.

Google News Kabul Görmeyen Site

Genelde haber ağırlıklı sitelere yer veren Google News sistemi, blog sitelerinin kaydını da mümkün kılar. Hangi sitelerin kayıt olamayacağını söylemiş olalım.

 • İş ilan,
 • Emlak ilan,
 • Yasa dışı örgütlenme,
 • Yanıltıcı içeriğe sahip site,
 • Nefret, müstehcen, şiddet içeren site,
 • Telif hakkı kapsamını ihlal eden film sitesi v.b. sitelerin kayıtları uygun görülmez.

Google News Nasıl Kayıt Olunur?

Öncelikle Publisher Center sayfasını ziyaret etmeli. Yayın ekleme kısmına tıklayarak site bilgilerini eksiksiz bir şekilde girin.

Genel

Site adı, açıklaması, kategori, dil, web sitesi mülkü gibi bilgileri doldurup search console ekleme işlemini yapmadı isek yapmamız gerekir.

İçerik

Sitenin bölümlerini rss e kaydediyoruz.

Resim

En az 512×512 boyutlarına sahip kare logo yüklemeniz gerekir.

Gelişmiş

Özel hedef kitleleri test edebileceğiniz bir seçenek mevcut. Reklamlar barındırıyor isek ilgili adsense hesabını ekliyoruz ve en son olarak yayını inceleyerek sonlandırıyoruz.

Google News Kayıtlı Siteler Nasıl Sorgulanır?

Yukarıda publisher center adresine girerek yeşil renkte görülen canlı yazısı ile kaydımızın tamamlandığını görebiliriz. Başka siteleri sorgulamak istiyor isek Google News sitesine bakabiliriz. Konu, konum ve kaynak ara kısımlarına site adresini girerek arama yapabilirsiniz.

Seo konusunda daha fazla bilgi için tıklayınız.

Başa dön tuşu