Genel

Rank Math SEO Eklentisi 6 Adımda Kurulum

Rank math seo eklentisi wordpress ile tasarlanan siteniz için ücretsiz özellikleri ile öne çıkan popüler seo eklentisidir. Kullanımı kolay ve başarılı plug-in tüm detayları yazımızda.

Yoast ve All in Seo eklentilerine alternatif olarak kullanılabilecek olan eklenti bir çok özelliği ile diğer eklentilerin önüne geçer.

Rank Math Nedir?

Rank Math, yeni nesil seo eklentisi. Genel kullanım bakımından Yoast tercih edilirken fikrinizi değiştirecek bir çok özellik ile beraber gelir.

Seo dostu içerik yazmak ve Google arama motorunda üst sıralarda yer almak sizin için artık çok kolay. İlgili ayarların nasıl yapılacağını detaylarıyla anlattığım yazıyı pratik yaparak çok daha iyi yerlerde olabilirsiniz.

Rank Math SEO Eklentisi Neden İhtiyacımız Var

WordPress dünya genelinde popüler web site yönetim sistemi. Web sitenizin tasarımını yapmak ve içeriğini en faydalı bilgilerle donatmak yeterlli değil. Web sitenizin giriş kapıları olan meta etiketlerini başlık ve açıklama kısımlarını iyi bir şekilde optimize etmeniz gerekir.

Web sitenizin görünümünü artıracak dış kapılarını daha açık hale getirmenin yolu iyi bir eklenti sahibi olmak. Mutfağınızdaki lezzetleri iyi bir sunumla insanlara ulaştırmak gerektiği gibi, web sitenizdeki değerli içeriği ulaştırmak iyi bir eklenti ile mümkün.

Eklenti kullanmadan istenilen organik trafiğe ulaşmak ve başarmak çok zor. Ücretli trafik ile gelen site ziyaretçileriniz organik trafiğiniz iyi değil ise reklam bütçeniz tükendiğinde artık olmayacaktır. Özellikle arama motoru optimizsayonu için kod bilgisine sahip değilseniz mutlaka bir eklenti ile değişiklikleri düzenli bir şekilde yapabilirsiniz.

WordPress 2022 yılı için seo optimizasyon işlemi gerçekleştirmek isteyen tüm site sahipleri için Rank Math seo eklentisi bulunmaz hint kumaşı. Özellikle seo faaliyetlerinin tümünü tek bir panel üzerinden gerçekleştirebilmeniz şahane bir özellik.

Schema, microdata ve 404 hatalarının düzenlenebileceği özel panelleri yardımıyla bir çok seo optimizasyon işlemini tereyağından kıl çeker gibi basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Rank Math SEO Eklenti Özellikleri

Tüm seo faaliyetlerini tek bbir panelde yönetebilmek blog yazarları ve diğer amaçlı tüm web site yöneticileri için zaman tasarrufu ve iyi sonuç demek. Rank Math seo eklentisi sayfa içi etkinlikler ve teknik optimizasyon için deyimi yerinde mükemmel.

 • Site hızını iyileştirmek için sunulan ekstra özellikler ve ek eklenti,
 • Basit ve kullanımı kolay arayüz,
 • Faydalı içeriğe sahip seo analiz bölümü,
 • Kullanıcıya bağlı gelişmiş seo ayarları bölümü,
 • Kolay bir şekilde rich snippet oluşturma,
 • Xml site haritası için detaylara inerek oluşturma ve sunma,
 • 404 izleme ve gösterme, 401 gibi tamamen kaldırma özelliği,
 • Yeniden yönlendirme alanı,
 • Sosyal medya open şema görünüm iyileştirme,
 • Ftp bağlantısına gerek duymadan robots.txt ve .htaccess dosyalarına erişim ve düzenleme
Rank Math Seo eklentisi ayarları
Rank Math SEO Eklentisi 6 Adımda Kurulum 4

Rank Math SEO Eklentisi Kurulumu ve Yapılandırma

 1. WordPress panelinize giriş yapın,
 2. Eklentiler>Yeni seçin ve eklenti arama kısmına Rank Math yazın.
 3. Eklentiyi kurun ve etkinleştirin.
 4. Kimlik doğrulama ekranı için bir mail hesabınızı kullanın. Düzenli güncelleme ve destek almak için yardımcı olur.

Eklenti kurulumundan sonra uyumluluk kontrolü yapılır ve kurulum sihirbazı adımına geçilir. 6 adımda Rank Math seo kurulumu beraber yapalım.

Rank Math Seo ayarları 2
Rank Math SEO Eklentisi 6 Adımda Kurulum 5

Önceki ayarları İçe Aktarma Bölümü

Daha önce kullandığınız seo eklentisi ayarlarının Rank Math seo içerisine aktarılması için tarama yapar ve aktarır. Seo içe aktarmayı başlat diyerek ilerleyin.

Site Bilgilerinin Girişi

Sitenizin türü, logo, sosyal paylaşım detaylarını girerek devam edin.

Search Console Bağlantısı

Yetkilendirme kodu al bağlantısını tıklayıp Google search console yetkisi vererek trafik detaylarını eklenti içerisinde görebilirsiniz.

Site Haritası

Site haritası arama motorlarına sunulan ve hızlı bir şekilde indeks almanızı sağlayan xml dosyadır. Hangi tür verilerin site haritanızda yer alacağını panelden belirleyebilirsiniz. Gönderi, sayfa, resim, video, ses, ürün, kategori, feed ve etiketlere site haritanızda yer verebilirsiniz. Site haritanızda yer alacak verileri planlayarak açık hale getirin sonrasında düzeltilmesi zor sonuçlar ortaya çıkabilir.

Optimizasyon

İyi seo sıralamaları kazandırmak için önemli bir adım. Takip edilmeyen no-follow resim bağlantıları, harici bağlantılar, yönlendirme durumu ve arama motoru doğrulama bölümlerini iyi bir planlama ile tamamlayın.

Kurulum Sonu

Artık Rank MAth eklentiniz hazır.

Rank Math Ayarları ve Temel Seçenekler

Kontrol Paneli

Modüller: 404 izleme, yönlendirme, rich snippet, rol yöneticisi, search console, seo analizi ve site haritası etkinleştirme yönetimini içerir. Sitenizin gereksinimlerine göre seçim yapabilirsiniz.

Sistem Bilgisi: WordPress, sunucui istemci ortamı, tema bilgileri ve yüklü eklentiler hakkında detay bilgi sunar.

Analytics

4 adet sekme içerir: Temel gösterge paneli, site analizi, seo performans ve belkide en önemlisi anahtar kelimeler.

Temel Gösterge Paneli: Genel optimizasyon puanı, arama gösterimi, anahtar kelime, arama tıklama, TO, anahtar kelime konumları yer alır. Buradaki veriler Google search console ve analytics hesapları üzerinden senkronize edilir.

Rank Math Seo Temel Gösterge Paneli
Rank Math SEO Eklentisi 6 Adımda Kurulum 6

Site Analizi: Mevcut içeriklerinize ait seo puan durumunu belirtir. Optimize edilen veya edilmesi gereken yazı, sayfaları gösterir.

Seo Performansı: Arama motorlarından gelen gösterimleri, toplam anahtar kelime sayısını, tıklama sayısı ve oranı, içeriğin ortalama konumu gibi bilgileri sunar.

Anahtar Sözcükler: Arama motorlarında varolan anahtar kelime sıralamanızı görüntüleyebilirsiniz.

İpucu: Rank Math Pro sürümünde Adsense entegrasyonu kullanarak daha fazla gelişmiş özellik sunuyor.

Genel Ayarlar

Bağlantılar: Bağlantı ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Sayfa İşaret Yolu:

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu