Genel

Yılbaşı Kutlaması İçin 10 Çarpıcı Detay!

Yılbaşı kutlaması, birçok ülkede ve kültürde ortak bir gelenektir. Hz.İsa peygamberin doğumu olarak önemli bir gün şeklinde anmak hepimiz için önemli.

Yeni bir yıla girerken, geçmişin muhasebesini yapmak, yeni yıl dilekleri ve kararları almak, sevdiklerimizle bir arada olmak, eğlenmek ve umut dolu bir başlangıç yapmak için yılbaşı kutlamaları yaparız. Yılbaşı kutlamalarının tarihi, eski uygarlıklara kadar uzanır.

Miladi takvimin ilk günü olan 1 Ocak, Roma mitolojisinde geçit ve başlangıç tanrısı Janus’a adanmıştır. Hristiyanlık öncesi Roma’da, yılbaşı, ilkbahar ekinoksu zamanında Mart ayında kutlanıyordu. Hristiyan aleminde ise, yılbaşı, İsa’nın sünnet edilişi için kutlanır.


Yılbaşı kutlaması, dünyanın farklı bölgelerinde farklı şekillerde gerçekleşir. Bazı ülkelerde, yılbaşı gecesi havai fişek gösterileri, sokak partileri, geçit törenleri, konserler, spor etkinlikleri gibi çeşitli etkinlikler düzenlenir.

Bazı ülkelerde ise, yılbaşı gecesi evde aile ve arkadaşlarla birlikte olmak, özel yemekler hazırlamak, hediyeleşmek, televizyon izlemek, oyun oynamak gibi daha sakin ve samimi kutlamalar yapılır.

Yılbaşı gecesinin en önemli anı, gece yarısı saat 12’yi gösterdiğinde, yeni yıla girildiğini ilan eden çan sesleri, ıslıklar, ziller, düdükler, alkışlar, şampanya patlatmalar, öpücükler, sarılmalar, dilek tutmalar, dilek fenerleri uçurmalar, dilek balonları bırakmalar, dilek ağaçlarına not asmalar, dilek çeşmelerine para atmalardır.

İstanbul boğazında yılbaşı kutlaması
Yılbaşı Kutlaması İçin 10 Çarpıcı Detay! 2

Yılbaşı gecesinde, yeni yılın bereketli, sağlıklı, mutlu, başarılı, huzurlu, sevgi dolu olması için çeşitli inançlar, uygulamalar, ritüeller, semboller de vardır. Örneğin, yılbaşı gecesi kırmızı iç çamaşırı giymek, yeni yılın aşk getireceğine inanılır.

Yılbaşı gecesi 12 üzüm yemek, yeni yılın 12 ayı boyunca şans getireceğine inanılır. Yılbaşı gecesi bavul taşımak, yeni yılın seyahat getireceğine inanılır. Yılbaşı gecesi para dolu bir cüzdan taşımak, yeni yılın zenginlik getireceğine inanılır.

Yılbaşı gecesi yemek sofrasında bulundurulan yiyeceklerin de anlamları vardır. Örneğin, hindi eti, bolluk ve bereket; mercimek, zenginlik ve bolluk; nar, bereket ve sağlık; kestane, bereket ve bolluk; balık, bereket ve bolluk; yılbaşı pastası, mutluluk ve tatlılık; kuruyemiş, sağlık ve zenginlik; çikolata, mutluluk ve tatlılık; şampanya, neşe ve coşku; turta, bolluk ve bereket anlamına gelir.

Yılbaşı Kutlaması Eğlenceli mi?


Yılbaşı kutlaması her ne kadar eğlenceli ve keyifli olsa da, bazı dini ve ahlaki açılardan eleştirilmektedir. Özellikle Müslümanlar, yılbaşı kutlamalarının Hristiyan örf ve adetlerine göre yapıldığını, bu nedenle İslam dini tarafından günah sayıldığını, yılbaşı gecesinde özel yemekler hazırlamak ve kalabalık eğlenceler düzenlemek de yine Hristiyan geleneklerine benzetildiğinden dinen caiz olmadığını savunmaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığı, yılbaşı kutlamalarının İslam’a uygun olmadığını, Müslümanların yılbaşı kutlaması yapmaması gerektiğini, yılbaşı gecesinde cam ağacı süslemek, Noel Baba kıyafeti giymek, hediyeleşmek gibi Hristiyan sembollerini kullanmamanın gerektiğini belirtmektedir.


Yılbaşı kutlamaları, herkesin kendi inancı, kültürü, zevki, tercihi doğrultusunda yapabileceği bir etkinliktir. Yılbaşı kutlamasının amacı, yeni bir yıla girerken, geçmişi değerlendirmek, geleceğe umutla bakmak, sevdiklerimizle birlikte olmak, eğlenmek, mutlu olmaktır.

Yılbaşı kutlamaları, kimseye zarar vermeden, saygı ve hoşgörü çerçevesinde, neşe ve coşkuyla yapılmalıdır. Yılbaşı kutlaması yeni bir yılın başlangıcıdır, yeni bir yılın başlangıcı da yeni bir hayatın başlangıcıdır.

Yeni yılda, yeni umutlar, yeni hayaller, yeni hedefler, yeni başarılar, yeni mutluluklar, yeni sevgiler, yeni dostluklar, yeni fırsatlar, yeni deneyimler, yeni keşifler, yeni maceralar, yeni yaşamlar bizi bekliyor.

Yılbaş kutlaması için en rahat tv koltukları için tıklayın. Bilgisayarınızda performans kayıplarını önlemek için bu yazımızı mutlaka okuyun.

Yılbaşı Kutlaması – Bir Müslüman yılbaşı kutlar mı?

Yeni yılda, kendimizi geliştirmek, hayatımızı güzelleştirmek, dünyamızı iyileştirmek için elimizden geleni yapmalıyız. Yeni yılda, sağlıklı, huzurlu, mutlu, başarılı, sevgi dolu bir yıl geçirmek dileğiyle, mutlu yıllar! 🎉

Başa dön tuşu