Bilgisayar Bilgisi

Bilgisayar Hızlandırma Yolları 12 Detay

Bilgisayar hızlandırma yolları detaylı anlatım sizinle. Bilgisayarımız kullanım sonucu arkaplanda yığılan dosyalar oluşur ve yavaşlar. Yavaşlama sebepleri var.

Bilgisayar hızlandırma yolları salyangoz yavaşlığına son
Bilgisayar Hızlandırma Yolları 12 Detay 2

Bilgisayar hızlandırma yollarını paylaşacağımız bu makale ile sizlere çok detaylı bilgiler sunuyoruz. Bilgisayar çok yavaş, bilgisayarı temizlemek istiyorum diyorsanız tam yerindesiniz. Program kullanarak yapabildiğimiz düzeltmeler ve programsız olarak yapabileceklerimiz mevcut. Windows 7 veya Windows 10 bilgisayarınızda fark edilir bir hız kazanmanız için 2022 yılı tüm detaylar ve ipuçları yazımızda.

Bilgisayar hızlandırma yolları için öncelikle küçük ama dikkat edilmesi gereken önemli bir kaç ipucu ile başlayalım. Ardından diğer işlemleri anlatalım.

 • Bilgisayarınızı işlem yapamayacak iseniz 4 saatte 1 yeniden başlatmanızda fayda var zira sunucu bilgisayar kullanmıyorsunuz.
 • Düzenli ve aktif antivirüs kullanımı çok önemli.
 • Güncellemeleri kontrol etmeniz ve yüklemeniz gerekli. Windows 10 başlat menüsü sol tarafında güncelleştirmeleri denetle ile başlayabilirsiniz. Dizüstü bilgisayar sahip oldukları donanım önemli, görev yöneticisi içerisinde ram bellek miktarını görebilirsiniz.

Basit Bilgisayar Temizleme, Hızlandırma Yolları

1.Diski Temizleyin

Cep telefonlarımızı uzun süre temizlemeden kullanınca nasıl hantal bir hale bürünüyorsa aynı şekilde bilgisayarımızda zamanla yavaşlar. Kayıt defterimizde biriken gereksiz anahtarlar gibi dosyalarımız içinde gereksiz yer işgal edenler olabilir.

Daha önce kullanılan bir programı denetim masasından kaldırıyoruz ancak dosya ve klasörleri bilgisayarda yer işgal etmeye devam ediyor. Sabit diskinizde biriken çöp dosyalar bilgisayarımızda yavaşlamaya sebep olur ve pc hızlandırma işlemi dosyaların temizlenmesi gerekir. Gereksiz dosyaları bilgisayarımızdan nasıl temizleriz.

 • Bilgisayara tıklayın.
 • Bilgisayarda iken temizlemek istediğiniz sürücünün üzerine sağ tıklayıp diski temizle seçiniz.
 • Kısa bir tarama sonrasında gereksiz dosyalar ve boyutları ekrana gelecek.
 • Tek tek inceleyerek kontrol kutularını işaretleyin ve en altta bulunan sistem dosyalarını temizle tıklayın.

2.Bilgisayar Hızlandırma Yolları Cmd Komutları

Cmd yani komut istemi MS-DOS ile komut yazarak bilgisayarda yapılabilecek iyileştirmeler. Bilgisayar hızlandırma yollarından biri, öncelikle windows + R (un) tuşlarına basarak çalıştır ekranını açın ardından cmd yazarak komut istemi ekranını açın. Eğer komut işlemi gerçekleşmez ise veya izin problemi çıkarırsa Windows arama kısmına cmd yazarak yönetici olarak çalıştır seçin.

Bilgisayarınızda gereksiz dosya ve klasörleri temizlemek için yapmanız gereken 2 kez cd.. komutu verdikten hemen sonra tree komutu vermek.

Windows 10 hızlandırma işlemi için komut verildikten sonra işlemlerini tamamlayacak ve ardından dosya yöneticisi paneliniz daha hızlı açılacak.

Farklı komutlar vererek daha fazla performans sağlamaya devam edelim.

chkdsk /r /f : Bilgisayarınızı kontrol ederek hatalı kısımları onarır. Bilgisayarınız açıkken sistemi kilitleyemediği için genelde bir sonraki açılışa planlanır. Bu arada sistem çalışmadan önce yapılan virüs taramalarının virüs kaldırma işleminin daha başarılı olacağını söyleyelim.

sfc /scannow: Bu komut işletim sisteminde var olan küçük problemleri bulur ve onarır. Eksik dosyalar var ise tamamlar. Sistem klasöründe bulunan yedek dosyalar kullanılarak değiştirilir. Sorun bulamadı, sorun buldu onarıldı veya sorun bulundu ancak onarılamadı şeklinde uyarılar alabilirsiniz.

 • DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
 • DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth
 • DISM.exe /Online /Cleanup-image /RestoreHealth
 • cipher/w:c sildiğiniz dosyalar için tamamen kurtulmanızı sağlar.
 • ipconfig /flushdns internet dns ayar önbelleğini temizlemeyi sağlar.

3.Antivirüs Programı Kullanın

Bilgisayar hızlandırma yolları virüs temizliği için online tarama, flash bellek ile tarama veya işletim sistemi içerisinde program kullanarak tarama yapabilirsiniz.

4.Bilgisayar Hızlandırma Yolları Kayıt Defteri

Çerez, çöp dosya ve gereksiz işlemlerin zamanla biriktiği kayıt defteri temizleme işlemi sonrası bilgisayarınız hızlanır. Ccleaner programı kullanabilirsiniz.

5.Bilgisayarı Temizleme için Gereksiz Programlardan Kurtulun

Çok fazla kullanmadığınız herhangi bir işi yapabilmek için bir kez kurulan ve öylece duran programları temizleyin. Denetim masası program ekle/kaldır işlemi ile bunu kısa sürede yapabilirsiniz.

6.Bilgisayarınızın Sıcaklığını Kontrol Edin

Bilgisayarınız aşırı ısınıyorsa fanlar tozlu ve tıkanmış ise yavaş çalışacak. Gerekli işlemleri yaparak hızlandırmanız iyi olur. Ayrıca işlemci sıcaklığını kontrol edebilmek için speccy portable programını indirip kullanın. İdeal işlemci aralığı boştayken 35-50, yükte ise 60-85 derecedir.

7.Windows Performans Modunu Aktif Edin

Windows yüklemesi yapıldığında tüm özellikler aktif olarak gelir. Pc hızlandırma yollarından birisi özelliklerin aktif olması bilgisayarımızın kullanmadığımız özelliklerinin boşa çalışması anlamına gelir.

Simge gölgeleri, pencere animasyonları gibi. Denetim masasına giderek arama kısmına performans yazalım. Bilgisayar hızlandırma yolları içerisinde en faydalı yöntemlerden biri. Ardından görünüm veya performans önceliğini ayarlayabileceğiniz kısmı göreceksiniz buradan istenilen ayarı yapın.

8.Ram Bellek Miktarını Artırın

Günümüz işletim sistemlerinde 4gb ve üstü ram bellek kullanımı bilgisayarın performansını olumlu etkiler. Bilgisayar hızlandırma yollarından belkide en önemlisi artırılabiliyorsa ram bellek miktarını artırmak.

9.Bilgisayar Hızlandırma Yolları Kurtarma Sürücüsü Oluşturun

Bilgisayar hızlandırma yollarından bir diğeri windows arama ekranına recovery yazarak bir kurtarma sürücüsü oluşturabilirsiniz. 8gb lık flash belleğinizi hazırladınızsa yedeğiniz hazır.

10. Tarayıcı Eklentileri İnternet Sörfünüzü Mahvetmesin

Bilgisayar hızlandırma yollarından biri için tarayıcınızın ayarlar kısmına girerek gereksiz eklentileri kaldırın.

11.Diskinizi İyileştirin Disk Temizleme Yapın

Uzun süre kullanıma devam eden bir sürücünüz var ise en iyi duruma getir işlemi ile tozunu alabilirsiniz. Silinen dosyalar harddisk alanında boşluklar oluşmasına neden olduğu için düzenlenmesi gerekir çünkü veriye ulaşım yavaşlar.

Bilgisayar hızlandırma yollarından birisi sürücüleri birleştir ve iyileştir yazarak çıkan sonuca tıklayın. Öncelikle sürücünün durumunu kontrol edin parçalanma var ise birleştirin. Ssd kullanıyorsanız bunu uygulamanız gerekmez.

12.HDD Yerine SSD Kullanın

Bilgisayar hızlandırma yollarından birisi hızlı veriye ulaşmanın yolu teknolojisi bir tık daha iyi olan ssd kullanmak.

Sizlerin de bilgisayar hızlandırma yolları konusunda bizlere eklememizi istediğiniz yöntemler mevcut ise yorumda belirtebilirsiniz.

Chrome geliştirici seçeneklerini incelediğimiz yazımızı merak ediyorsanız. Güncellemeleri denetleyin, sabit sürücünüzü mümkünse 2 ayrı bölümde kullanmaya dikkat edin.

İyi performans için ayarla seçeneği kullanarak saydamlık efektlerini, görsel efektleri kapatabilirsiniz. Windows 10 un görev yöneticisini inceleyebilir. Antivirüs programınızın güvenlik ve bakım bölümünü kullanabilirsiniz.

Başa dön tuşu